ژورنالیزم
ن. والقلم و ما یسطرون (القرآن) ن. سوگندبه قلم و آنچه می نویسند 
صفحه اصلی | عناوین مطالب | تماس با من | قالب وبلاگ | پروفایل

 

17/01/1392

ژانر

اصطلاح ژانر از ریشه لاتین Genre گرفته شده است که معادل آن در لسان انگلیسی Generic و در لسان فرانسوی Generique می باشد. همچنان به معنی گونه و نوع نیز فهمیده می شود. اصلاً کلمه فرانسوی به معنی نوع، جنس و یا فریم می باشد. این اصطلاح از مدت زمانی در ژورنالیزم رایج است. یعنی ژانر به معنی انعکاس واقعیت ها تعریف شده است. تا حال علمای ژورنالیزم ژانرهای ژورنالیستی را به چهار گروپ تقسیم می کنند:

1.      گونه های اطلاعی یا خبری              Informational Genre

2.      گونه های تحلیلی                          Analysis Genre

3.      گونه های تبلیغی ادبی                    Literature Journalism Genre

4.      گونه های طنزی                           Satiric Genre

ژانر تبلیغی ادبی را اگر در روزنامه ها دقیق شویم بعضاً به نظر می خورد. زیرا روزنامه نگاری بهترین ابزار برای جامعه سازی است. هدف اصلی رسانه ها گفتن واقعیت ها به مردم است تا ایشان اطلاعاتی را در راستای حاکمیت ملی و بین المللی داشته باشند. زیرا رسانه با پیام خود یک قدرت جادویی دارد که همین قدرت جادویی شورآفرینی را در افکار و پندار مردم ایجاد نموده و آنها را به جهت اجرای اعمال خوب سمت و سو می دهد.

ژانرهای تبلیغی ادبی از جمله ژانرهایی است که انسان را و رسالت وی را با استفاده از صنایع ادبی و فنون ادبی تبلیغ نموده و بالایش تاثیر وارد می نماید. البته این تبلیغ و تشویق بر مبنای واقعیت ها صورت می گیرد، یعنی از جامعه برای جامعه تعریف می نماید.

شیوه بیان و نگارش ژانرهای تبلیغی ادبی برخوردار از صنایع ادبی به پیمانه زیاد می باشد. یعنی نویسنده از فنون ادبی استفاده بیشتر می نماید تا نوشته ی وی دلنشین تر شود. البته این گفته معنی را دارد که ژانرهای تبلیغی ادبی آمیزه ای از ادبیات و ژورنالیزم است که در نهایت هدف اصلی آن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تبلیغ می باشد.

اصلاً گونه های تبلیغی ادبی عبارت از ژانر لحظه و اوچرگ است. اما، در همین اواخر تحت عنوان گزارش از شخص نیز در رسانه ها نشر می شود. قابل یادآوریست که از نگاه سوژه و پردازش ژانر لحظه به ژانر خبر مشابهت دارد.

 


موضوعات مرتبط: درسنامه ها، گونه های تبلیغی ادبی (هنری)/ پوهاند وفا

قالب وبلاگ   -  تالار وبلاگ نویسان
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۲۶ ] [ 10:50 ] [ روح الله محمدی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان گرانسنگ و اندیشور،
درود بر شما
از مدتها به این سو در نظر داشتم تا روزنه ای ایجاد نمایم و روزانه هایم را در دنیای مجازی انترنت با دوستان شریک نمایم. این مأمول برآنم داشت تا وبلاگ رسانه های چاپی یا "پرینت میدیا" را ایجاد نمایم.
هدف از ایجاد این وبلاگ یادداشت ها، برداشت ها و شاید درسنامه هایی باشد که با آنها بر می خورم. می خواهم این وبلاگ به بانک اطلاعاتی تبدیل شود و هر گاهی که دانشجویی بخواهد به درسنامه ای دسترسی پیدا کند یا دنبال مقاله و نوشته ای مرتبط با ژورنالیزم باشد آن را به صورت آسان در این وبلاگ بیابند.
این وبلاگ به هیچ صورت وبلاگ یک وبلاگ نویس متخصص یا متخصص رشته ی ژورنالیزم نیست. با آن هم تلاش صورت می گیرد تا تمام مطالب با ذکر منبع و در صورت امکان لینک منبع ذکر گردد تا برای بازدید کنندگان مفید و ممد واقع گردد.
از شمایی که از این وبلاگ دیدن می نمایید صمیمانه تقاضا می نمایم تا در بهبود این وبلاگ سهم گرفته و نظریات نیک تان را با ما شریک بسازید. قابل یادآوری است که همکاری دوستان به دیده ی قدر نگریسته شده و با ذکر نام نویسنده در این وبلاگ نشر می گردد.
پایدار مانید.
روح الله محمدی
امکانات وب